Z razumevanjem in ozaveščanjem mladih do manj nasilja
Kako mladi doživljajo spletno in medvrstniško nasilje ter kakšno vlogo pri tem igrajo družbena omrežja in vplivneži? Delavnice, izvedene v okviru projekta Femact-Cities tudi na postojnskih šolah, so odprle prostor za razmislek o teh vprašanjih. Njihov namen je bil mlade spodbuditi k iskanju rešitev za bolj varne in spoštljive odnose.
Mladi se pogosto soočajo s pritiski družbenih pričakovanj, ki temeljijo na spolnih stereotipih. Ti vplivajo na njihovo vedenje, odnose in odločitve. Danes splet te izzive še poglablja, saj lahko hitro postane prostor za sovražne komentarje, izključevanje in nasilje, ki so pogosto povezani s spolom. Teme, kot sta medvrstniško in spletno nasilje, so odločujoče za mlade. Hkrati odpirajo prostor za razpravo o vplivu stereotipov na odnose ter raziskovanje, kako spol vpliva na nasilje in njegove posledice.
Na delavnicah so dijaki sodelovali v različnih interaktivnih oblikah dela, kot so moderirani pogovori, študije primerov, analize in skupinsko delo. Raziskovali so lastne vrednote ter iskali načine, kako pridobljena znanja uporabiti v vsakdanjem življenju. Aktivnosti so širile obzorja mladim, hkrati pa so omogočile poglobljen vpogled v njihova razmišljanja o nasilju, stereotipih in vplivu digitalnega sveta.
Odzivi mladih razkrivajo resničnost, ki se skriva za zasloni
V okviru delavnic se je pokazalo, da se v okviru rednega šolskega učnega programa tematik nasilja ne naslavlja dovolj. Udeleženci delavnic so namreč izpostavili, da so se z določenimi točkami izbranih vsebin srečali prvič.
Prav tako so izpostavili, da je spletno nasilje stalnica njihovega vsakdana in da ob tem pogosto ne najdejo podpore v odraslih ali uradnih organizacijah, saj jim težko zaupajo.
Hkrati so pokazali zavedanje, da družbena omrežja pogosto prikazujejo neresnično sliko življenja, a priznavajo, da vplivneži vseeno močno oblikujejo njihove vrednote in pričakovanja.
Spremembe se začnejo z izobraževanjem in ozaveščanjem prihodnjih generacij
Delavnice so pokazale, kako pomembno je mladim ponuditi varen prostor za razpravo o teh izzivih. Teme, kot so gradnja zaupanja, prepoznavanje nasilnih vedenj in razbijanje stereotipov, prispevajo k boljšemu razumevanju njihovega sveta, mlade pa opolnomočijo, da sami postanejo del rešitve. Z aktivnim vključevanjem mladih v razpravo o enakosti spolov in nasilju si Občina Postojna želi ustvariti okolje, kjer ima vsak posameznik možnost živeti varno in kakovostno življenje.
Občina Postojna bo v letu 2025 nadaljevala z aktivnostmi, ki jih izvaja v okviru projekta Femact-Cities. Ta omogoča inovativne pristope za gradnjo bolj spoštljive in vključujoče družbe, ki daje v ospredje varnost in enakopravnost vseh generacij.
Projekt Femact-Cities se izvaja v okviru programa URBACT IV in je sofinanciran s strani Evropske Unije.