Skupaj za varno šolsko okolje
Na Osnovni šoli Antona Globočnika Postojna so v okviru projekta Femact-Cities potekale delavnice "Skupaj močnejši", namenjene učencem in učenkam sedmega razreda. Preko interaktivnih aktivnosti so mladi razpravljali o tem, kaj vpliva na varnost šolskega okolja, in raziskovali, kako njihove odločitve, odnosi in ravnanja vplivajo na celotno skupnost.
»Šola je prostor, kjer se oblikujejo osebnosti, razvijajo vrednote in gradijo odnosi. Je prostor, kjer se učenci in učenke učijo tako akademskih veščin, kot tudi sočutja, medsebojnega spoštovanja in reševanja konfliktov. A šolsko okolje lahko za nekatere postane tudi prostor stiske, če v njem prevladujejo zasmehovanje, izolacija ali spletno nasilje. Da bi se takšnim izzivom učinkovito zoperstavili, je ključnega pomena, da se o teh temah odprto pogovarjamo in iščemo rešitve,« pravi Ana Pavlič z Inštituta za proučevanje enakosti spolov (IPES), ki je vodila delavnico.
Skupaj smo močnejši
Delavnice "Skupaj močnejši", ki so potekale v okviru projekta Femact-Cities, so učencem in učenkam sedmega razreda Osnovne šole Antona Globočnika Postojna ponudile priložnost za poglobljen razmislek o varnosti in kulturi sobivanja v šolskem okolju. Preko interaktivnega sodelovanja so razpravljali o tem, kaj dela šolo varno oz. nevarno.
Učenke in učenci so skozi odkrit dialog raziskovali različne oblike nasilja, vključno s spletnim nasiljem, družbeno izolacijo in zasmehovanjem. Obenem so spoznavali, kako slabo reševanje konfliktov in neustrezno grajenje odnosov vplivata na njihovo doživljanje šolskega okolja. Študije primerov, ki so jih analizirali, so odražale resnične izzive, ki ustvarjajo nevarno šolsko okolje, kar jim je omogočilo boljše razumevanje teh problematik.
V zaključnem delu delavnic so učenci in učenke pripravili Načrt za varno šolo. Osredotočili so se na ideje in ukrepe, s katerimi lahko vsi, ki so del šolske skupnosti, prispevajo k ustvarjanju okolja z ničelno toleranco do nasilja. Ključne točke načrta so vključevale spodbujanje empatije, medsebojnega spoštovanja in aktivnega vključevanja.
Femact-Cities za enakopravno skupnost v Postojni
Občina Postojna si z aktivnim vključevanjem mladih prizadeva zgraditi varno in kakovostno življenje vseh generacij v Postojni. V okviru projekta Femact-Cities bodo aktivnosti za spodbujanje enakopravnosti na postojnskih šolah potekale vse do spomladi 2025. Projekt omogoča črpanje evropskih izkušenj in razvoj inovativnih rešitev, ki spodbujajo enakopravnost, vključevanje in spoštovanje v lokalnem okolju.
Skupaj gradimo okolje, ki temelji na spoštovanju, empatiji in vključevanju.
Projekt Femact-Cities se izvaja v okviru programa URBACT IV in je sofinanciran s strani Evropske Unije.