Projekt Femact-Cities se nadaljuje s polno paro
Občina Postojna sodeluje v evropskem projektu Femact-Cities, v okviru katerega si okrepljeno prizadeva za enakost spolov in pozitivne spremembe v naši lokalni skupnosti. V evropski projekt sodelovanja za mesta različnih velikosti je vključenih kar 8 evropskih mest iz Francije, Poljske, Portugalske, Italije, Romunije in Švedske. Začel se je 1. junija 2023 in bo trajal do 31. decembra 2025.
Občina Postojna je edini predstavnik iz Slovenije, včeraj in danes je projektne partnerje gostila na dvodnevnem obisku, ki se je danes zaključil z obiskom pri županu. Župan Občine Postojna Igor Marentič je udeležence pozdravil in odgovarjal na vprašanja, ki so mu bila zastavljena. Med drugim je poudaril, da je občina zavezana k uresničevanju načel enakosti spolov. S predstavitvijo strateških dokumentov je Občina Postojna že naredila pomemben korak k doseganju enakosti spolov.
Sicer pa je v okviru dvodnevnega partnerskega srečanja Občina Postojna, skupaj z vodilnimi partnerji iz Francije, včeraj izpeljala delavnico, na kateri so se deležniki z različnih področij podrobno seznanili s projektom Femact-Cities. Projekt je del širšega programa, imenovanega Urbact IV, katerega cilj je povezati EU države, države partnerice (Norveška in Švica) ter države bivše Jugoslavije, in jih podpirati pri celostnem in trajnostnem urbanem razvoju na lokalni ravni.
Pregled stanja enakosti med spoloma v Postojni
Deležniki so na delavnici ocenili obstoječe stanje enakopravnosti spolov v Postojni in opredelili prednosti, slabosti, kot tudi priložnosti in tveganja, ki jih imamo v naši regiji na tem področju. Udeleženke srečanja so bile same ženske, ki so aktivne na različnih področjih. Med seboj so delile izkušnje s terena ter naredile pregled primerov dobre prakse. Izzive, ki so jih odkrile, so razdelile na tiste, ki jih lahko v občini rešimo v krajšem času v okviru projekta in z uvajanjem različnih aktivnosti, ter tiste, ki so v širši sliki večji zalogaji in se jih bo treba lotiti bolj strateško ter na dolgi rok. Vodilne partnerke iz Francije in vodilna strokovnjakinja projekta Femact-Cities, Mary Dellenbaugh-Losse, so pri analizi usmerjale udeleženke delavnice in jim pomagale pri razčlenitvi večjih izzivov, ki se jih bo treba lotiti po malih korakih, v manjše, prednostne naloge.
Kaj sledi?
V nadaljevanju se bodo v okviru projekta Femact-cities odvijala predavanja na temo enakosti spolov v urbanem razvoju, na trgu dela, na zdravstvenem področju in v politiki. Tako se bodo pretakala znanja in izkušnje med različnimi državami, kot tudi med različnimi področji, na primer med urbanimi in ruralnimi predeli. Na podlagi na novo pridobljenih znanj in aktivnosti, ki jih bo Občina Postojna izvajala, se bo izdelal podroben Akcijski načrt, v okviru katerega bomo v občini lahko začeli izvrševati konkretne ukrepe za spodbujanje enakosti med spoloma.