Nahajate se:
Deset let od žledoloma je že
Deset let od žledoloma je že
29. 1. 2024
DORIS K. H.
794
Deset let kasneje smo najverjetneje tam, kjer smo bili tisti četrtek pred začetkom ledenega dežja. Nepripravljeni in še bolj odvisni od tehnologije, ki jo poganja električna energija.
Jutri bo minilo deset let, odkar mi je nekega deževnega četrtkovega večera nekdanji postojnski gasilec in novinarski kolega po telefonu tarnal, da se ta mrzel dež v Postojni ne bo dobro končal. Ja, malo žledi, malo se boste drsali, pa bo, sem mu brezbrižno odgovoril. Naslednje jutro za marsikoga ne samo v Postojni, ampak tudi po številnih drugih krajih države, ni bilo več brezskrbno. Nekaj centimetrov ledene obloge, ki se je nato nalagala še v soboto in nedeljo, je povzročilo katastrofo do takrat nepredstavljivih razsežnosti.
Na Pivškem, Postojnskem, Gori, Idrijskem, Cerkljanskem, Tolminskem in v številnih drugih primorskih krajih so poslušali ječanje mogočnih dreves, ki so se lomila pod težo ledu, kmalu so ostali brez elektrike, ponekod tudi brez vode, nekateri so bili nekaj dni odrezani od sveta. Pozabljene so bile tiste majhne vsakdanje skrbi, treba se je bilo ukvarjati z najbolj osnovnimi vprašanji: kako se ogreti, s čim kuhati, kako, s čim in kod se kam odpeljati, kako si priskrbeti hrano ... Ko udari taka nesreča, se človek zave, kako nebogljeni smo v primerjavi z močjo narave.
No, pri tem smo videli tudi veliko razliko med mestom in podeželjem. Razlika, ki je do neke mere tudi logična. Stanovanja v mestu nimajo kleti in sušilnic za shranjevanje živil, nimajo vodnjakov za vodo, nimajo peči na drva ... Marsikdo v bloku nima niti lopate ... Ker je ne potrebuje.
Žledolom izpred desetih let je prvič v samostojni Sloveniji pokazal tudi neizmerno moč solidarnosti med ljudmi. Seveda so nekateri v stiski tudi kradli agregate z nižjih balkonov, seveda so se nekateri požvižgali na navodila, priključili vse stroje hkrati in povzročili nove in nove električne mrke, ampak veliko več je bilo tistih, ki so bili pripravljeni pomagati. Lep primer so bili postojnski taborniki, ki so samoiniciativno ustanovili krizni center in pomagali ljudem. Lepe zgodbe so se spisale v tisti kratki ledeni dobi.
Deset let kasneje smo najverjetneje tam, kjer smo bili tisti četrtek pred začetkom ledenega dežja. Nepripravljeni, še bolj odvisni od tehnologije, ki jo poganja električna energija, le operaterji so se verjetno bolje pripravili in vkopali marsikateri električni vod. Če bi ta teden začel padati ledeni dež, bi se nam verjetno pisalo enako kot pred desetimi leti. Je že v redu, da nismo kot paranoični Američani, ki si pod hišami gradijo bunkerje in vgrajujejo neprebojna stekla, a malo bi se že lahko pripravili tudi na izredne razmere. Kakšen agregat, peč na drva, kjer imajo dimnik, plinski kuhalnik, zaboj krompirja, nekaj plastenk vode in suhe hrane ne škodi pri nobeni hiši ali v nobenem stanovanju.
Danijel Cek,
Primorske novice (29.1.2024)