Femact-Cities: na 4. delavnici o konkretnih ciljih in ukrepih za reševanje neenakosti med spoloma
V okviru projekta Femact-Cities se je odvila četrta delavnica, na kateri se je srečala lokalna delovna skupina, ki združuje številne deležnike in predstavnike Občine Postojna. Namen delavnice je bil zbrati konkretne predloge glede ciljev in ukrepov, ki jih bo lokalni akcijski načrt naslavljal. Ta načrt bo prvi občinski dokument, ki bo vključeval ukrepe na področju enakosti spolov in bo zavezujoč za Občino Postojna, za ostale javne zavode pa bo služil kot ogrodje za nastanek samostojnih dokumentov.
Analiza stanja: Kljub napredku še vedno prisotne neenakosti
Kljub napredku v družbi so še vedno prisotne neenakosti med spoloma, ki se kažejo na različnih ravneh. Kljub temu, da imajo ženske v povprečju višjo stopnjo izobrazbe kot moški, redkeje zasedajo vodilne položaje v gospodarskem in političnem sektorju. Pogosteje so zaposlene za določen čas in s krajšim delovnim časom ter prejemajo nižje plače kot moški. Poleg tega so ženske manj zastopane v t. i. poklicih prihodnosti, kot so umetna inteligenca in tehnološki inženiring, medtem ko moški manj sodelujejo pri vzgoji otrok ter negi starejših in bolnih. V družbeni zavesti torej še vedno prevladujejo tradicionalne vloge, ki jih moški in ženske izpolnjujemo v družbi.
Posebej zaskrbljujoče je nasilje nad ženskami, ki je izredno pogosto. Evropske statistike kažejo, da je 33 % žensk že doživelo fizično in/ali spolno nasilje, 22 % pa je doživelo nasilje s strani intimnega partnerja. Spletno spolno nadlegovanje je prav tako razširjeno, saj je bilo žrtev tega kar 55 % žensk v EU. Pomembno je tudi opozoriti, da psihično nasilje pogosto ostane neopaženo ali spregledano, saj ni vedno enostavno prepoznati njegovih znakov.
Vedno pogostejše je tudi nasilje nad in med mladoletnimi osebami, kar zahteva nujno pozornost in ukrepanje s strani družbe in institucij. Zlasti med ranljivimi skupinami je pogosta nestrpnost, kar dodatno povečuje možnost izpostavljenosti nasilju.
Napredek na področju enakosti spolov je bil v zadnjih 100 letih res izjemen. Visokošolsko izobraževanje je bilo še pred stoletjem za ženske nedosegljivo. V Postojni se ta napredek kaže tudi v zastopanosti žensk na odločilnih položajih in v javnem sektorju. Večina institucij v občini ima pravzaprav večje število zaposlenih žensk v primerjavi z moškimi. Imamo uravnoteženo zastopanost obeh spolov v Občinskem svetu za mandatno obdobje 2022–2026, kjer je 23 članov, od tega 12 moških in 11 žensk. Kljub temu pa ostajajo izzivi. Stopnja brezposelnosti je med ženskami nekoliko višja. Prav tako se razlikujejo vrste nasilja, ki ga doživljajo moški in ženske. Moški so pogosteje žrtve nasilja, ki povzroči lahke telesne poškodbe, medtem ko so ženske pogosteje žrtve družinskega nasilja, posilstva in ostalih oblik spolnega nasilja.
Kako do bolj pravične in enakopravne družbe za vse?
Čeprav so bile dosežene določene zakonodajne in družbene spremembe, razmere torej še vedno kličejo po nenehnem osveščanju, izobraževanju ter krepitvi podpornih mehanizmov in storitev za žrtve nasilja, da bi ustvarili družbo, kjer bodo vsi občani in občanke varni in spoštovani.
Udeleženci delavnice so se zato aktivno posvetili razpravi o konkretnih predlogih glede oblikovanja ciljev, ukrepov, kazalnikov in nosilcev akcijskega načrta. Lotili so se razmisleka o vključevanju dimenzije spola v vsebine dokumentov ter o ukrepih za usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, ki vključujejo prilagodljiv delovni čas, možnosti dela od doma in organizacijo bolj družini prijaznih delovnih mest. Eden najpomembnejših pogojev za uveljavljenje enakih možnosti spolov v družbi je namreč usklajevanje zasebnega oziroma družinskega in poklicnega življenja. To se kaže pri porabi in delitvi časa, upoštevanju zasebnih potreb v poklicni sferi in pri usklajevanju potreb zasebnega oziroma družinskega življenja s poklicnimi dejavnostmi žensk in moških. Poleg tega so razmišljali o pobudah za preprečevanje in učinkovito obravnavo nasilja, predvsem skozi ozaveščanje zaposlenih na Občini ter mladih in ranljivih skupin.